'

Strona główna


Piątek, 1 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Axel Flierl

Gdańsk 01.08.2025, g. 20:00
od 22.00 pln
01.08.2025 Axel Flierl 
Program:
Franz Liszt – Introdukcja i fuga C-dur z: J.S. Bach Kantata BWV 21
Ave Maria d’Arcadelt
Johann Sebastian Bach – Chorał „Nun danket alle Gott“ z Kantaty BWV 79 (transkrypcja organowa: Virgil Fox)
Fantazja I fuga a-moll BWV 561
Chorał „Wohl mir, dass ich Jesum habe“ z Kantaty BWV 147 (transkrypcja organowa Maurice Duruflé)
Marco Enrico Bossi – Entrée pontificale op. 104 Nr 1
Élévation op. 94 Nr 1
César Franck – Chorał nr 3 a-moll

Dr Axel Flierl urodził się w Norymberdze (Bawaria) w 1976 roku i jest jednym z najbardziej wszechstronnych artystów na niemieckiej scenie organowej. Studiował organy, improwizację organową oraz muzykę kościelną w Monachium i Paryżu oraz muzykologię w Karlsruhe. Jego nauczycielami byli prof. Edgar Krapp, prof. Thierry Escaich i Vincent Warnier. Axel Flierl uważany jest za czołowego badacza Karla Höllera. Jest autorem rozprawy o utworach organowych Höllera, którą napisał pod kierunkiem prof. Thomasa Seedorfa, zajmuje sie również imterpretacją dzieł muzycznych kompozytora. W 2006 roku został mianowany głównym organistą i dyrygentem w papieskiej bazylice mniejszej św. Piotra w Dillingen an der Donau (Bawaria), konkatedrze i drugim kościele katedralnym diecezji Augsburg i przekształcił to miejsce w centrum muzyki kościelnej, którego oddziaływanie wykracza daleko poza granice regionu. W 2007 roku założył międzynarodowy festiwal organowy Dillinger Basilikakonzerte, w ramach którego wykonał wszystkie dzieła organowe Karla Höllera i Maurice'a Duruflé. Ponadto od 2022 roku pełni gościnną profesurę w Pontificio Istituto di Musica sacra – Papieskim Konserwatorium Muzycznym w Rzymie. Koncertuje jako solista, prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Europie, w Australii, Hong-Kongu, USA, Abchazji, Kazachstanie, Ameryce Południowej, RPA, Izraelu, Palestynie, Islandii oraz w Andorze.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
 

Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego 
Wtorek, 5 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Martin Gregorius

Gdańsk 05.08.2025, g. 20:00
od 22.00 pln
05.08.2025 Martin Gregorius 
Program:
Program:
August Gottfried Ritter - Sonata Nr 3 a-moll op. 23
Sigfried Karg-Elert - III Impressions op. 108:
I Sunset
II Starlight
III Elegiac Poem
Louis Vierne – 24 Pièces de fantasie:
Aubade op. 55 nr 1
Hymne au soleil op. 53 nr 2
Feux follets op. 53 nr 4
Étoile du soir op. 54 nr 3
 
Martin Gregorius - urodził się w 1991 roku w Gdyni. Studiował organy, improwizację, teorię muzyki, kompozycję, dyrygenturę i muzykę sakralną w renomowanych ośrodkach: Akademii Muzycznej w Gdańsku, Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold (Niemcy) oraz Narodowych Wyższych Konserwatoriach Muzycznym w Paryżu i w Lyonie (Francja). W trakcie swych studiów poznawał różne tradycje i style wykonawcze pod kierunkiem wybitnych pedagogów, m.in: Michela Bouvarda, Hanny Dys, Tomasza Adama Nowaka, Romana Peruckiego, Françoisa Espinasse’a i Oliviera Latry. Improwizacja organowa zawsze była centralnym punktem jego zainteresowań. Swój talent w tym kierunku rozwijał pracując pod kierunkiem najwybitniejszych francuskich mistrzów, m.in. Pierre’a Pincemaille’a, Thierry’ego Escaicha i Philippe’a Lefevbre’a. W 2017 uzyskał tytuł doktora na Akademii Muzycznej w Poznaniu na podstawie rozprawy poświęconej francuskiej tradycji improwizacji. Martin Gregorius jest laureatem wielu nagród na międzynarodowych konkursach muzyki organowej w Polsce, Austrii, Niemczech, Włoszech i Luksemburgu. Do jego najważniejszych osiągnięć należą pierwsze nagrody na dwóch prestiżowych międzynarodowych konkursach improwizacji organowej: „Westfalen Impro 6” w Münster/Billerbeck (Niemcy) oraz 6. Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Organowej w Aigen-Schlägl (Austria). Za wybitne osiągnięcia artystyczne i naukowe otrzymał stypendia i nagrody m.in. Prezydenta Rzeczypospolitej Polski, Prezesa Rady Ministrów, Nagrodę Miasta Gdańska „Młody Twórca w Dziedzinie Kultury” wyróżnienie „artNoble” jako „wyróżniająca się osobowość twórcza”. Jako koncertujący organista regularnie wykonuje recitale w Europie, Stanach Zjednoczonych i Azji, m.in. w katedrach w Edynburgu, Erfurcie, Luksemburgu, Magdeburgu, Mognucji, Monachium, Boardwalk Hall w Atlantic City, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu, Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku.
W sezonie koncertowym 2017/2018 pełnił funkcję Organisty Tytularnego Sapporo Concert Hall w Japonii, gdzie wydał debiutancką płytę „Taniec witraży”. W trakcie pobytu w Japonii wykonywał recitale w wielu prestiżowych salach koncertowych, m. in. w Suntory Hall i Sumida Triphony Hall w Tokio oraz Art Tower w Mito, koncertując jako solista i kameralista wspólnie z wieloma wybitnymi dyrygentami, solistami i orkiestrami, m.in. z Simonem Gaudenzem, Rainerem Küchlem, Maxem Pommerem, Shuntaro Sato, Kanade Yokoyama a także Sapporo Symphony Orchestra, Symphony Prague i Nordwestdeutsche Philharmonie. Nagrywał dla polskich, niemieckich i japońskich stacji telewizyjnych oraz dla polskiego, niemieckiego, francuskiego i amerykańskiego radia.
W latach 2018–2021 był kantorem, dyrektorem chórów i organistą kościoła św. Pankracego w Gütersloh w Niemczech. Od 2020 roku pełni funkcję docenta organów i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Ratyzbonie (Niemcy). Prezentuje także referaty na konferencjach muzykologicznych w kraju i za granicą oraz prowadzi kursy mistrzowskie interpretacji i improwizacji muzyki organowej. W 2021 roku został mianowany kantorem i organistą Bazyliki św. Jakuba w Straubingu (Niemcy). Od 2023 roku jest także docentem improwizacji organowej w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Monachium.
 
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
 
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Piątek, 8 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Andreas Liebig

Gdańsk 08.08.2025, g. 20:00
od 22.00 pln
08.08.2025 Andreas Liebig
Program:
Johann Sebastian Bach – Fantasia i fuga g-moll BWV 542
Schmücke dich, o liebe Seele BWV 654
a 2 Clav. et Pedal canto fermo in Sopr. aus Leipziger Choräle
Wolfgang Amadeusz Mozart – Leipziger Gigue G-dur KV 574
Kirchensonate Es-Dur KV 67
Kirchensonate B-Dur KV 68
na organy solo w aranżacji Zsigmonda Szathmáry'ego

Felix Mendelssohn-Bartholdy – Sonate V D-dur op. 65,5 Andante – Andante con moto – Allegro maestoso
Zoltán Kodály – Fünf Epigramme (aranżacja: Gabor Trajtler)
Aulis Sallinen – Chaconne – w 90. rocznicę urodzin Kompozytora
Ferenc Liszt – Preludium i Fuga na temat B-A-C-H

Andreas Liebig – Od 2014 roku pełni funkcję organisty katedralnego w Bazylei. W latach 2013-2015 był kierownikiem Wydziału Organów w Tiroler Landeskonservatorium w Innsbrucku, ponadto od 2018 roku wykłada w Staatliche Musikhochschule Freiburg. Po studiach muzyki kościelnej w Herford studiował w klasie organów, fortepianu oraz teorii muzyki w Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Stuttgarcie. W latach 1989–90 był stypendystą Niemieckiej Centrali Wymiany Akademickiej studiując w klasie H. Haselböcka w Wiedniu. W 1988 został laureatem pierwszych nagród na międzynarodowych konkursach organowych w Dublinie i Odense. Jest kantorem i organistą kilku kościołów w Danii, Norwegii i Szwajcarii. Andreas Liebig piastuje stanowisko Dyrektora Artystycznego międzynarodowych festiwali i cykli koncertowych. Koncertuje jako solista, ma na swoim koncie liczne nagrania dla radia i telewizji, a także prowadzi kursy mistrzowskie w Europie, Azji, Ameryce Południowej i Północnej. Zasiada w jury międzynarodowych konkursów organowych. Jest autorem nagrań J.S. Bacha na zabytkowych organach w Trondheim, Groningen, Dornum i Oelinghausen.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
 
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Wtorek, 12 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Pavel Svoboda

Gdańsk 12.08.2025, g. 20:00
od 22.00 pln
12.08.2025 Pavel Svoboda
Program:
Jan Pieterszoon Sweelinck - Ballo del Granduca SwWV 319
Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga g-moll g moll BWV 535
Liebster Jesu, wir sind hier BWV 731
Erbarm dich mein, o Herre Gott BWV 721
Nun komm, der Heiden Heiland, BWV 659
Preludium i fugaC-dur BWV 531
Samuel Barber - Adagio op. 11 (aranżacja P. Svoboda)
Charles-Marie Widor – Toccata from Symphony no. 5 f moll, op. 42/1
Pavel Svoboda – Naukę gry na organach rozpoczął w Konserwatorium w Pardubicach. Uczestniczył w licznych kursach mistrzowskich znanych organistów i był uczniem Leo van Doeselaara na Berlińskim Uniwersytecie Sztuk Pięknych. Po powrocie do Czech kontynuował naukę w Pradze, w klasie prof. Jaroslava Tůmy na Wydziale Muzycznym Akademii Sztuk Scenicznych. Jest jednym z najbardziej utytułowanych młodych czeskich organistów. Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Organowym Młodych Organistów w Opawie oraz nagrodę fundacji Český hudební fond (Czeski Fundusz Muzyczny) za najlepsze wykonanie muzyki współczesnej. Svoboda jest laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praskiej Wiosny i Konkursu im. Bacha w Lipsku. Jury Międzynarodowego Konkursu Artystycznego w Brnie uhonorowało Artystę I nagrodą, z kolei w ramach Internationale Orgelwoche w Korschenbroich Svoboda został nagrodzony III miejscem. Dodatkowo został laureatem Międzynarodowego Konkursu Muzycznego Praska Wiosna, a także Międzynarodowego Konkursu im. Jana Sebastiana Bacha w Lipsku. Pavel Svoboda koncertuje w ramach krajowych i zagranicznych festiwali muzycznych m.in. w Niemczech, Belgii, na Słowacji, w Polsce, Hiszpanii czy Chinach, a jako solista występuje z najlepszymi orkiestrami. Od 2004 roku jest organistą i cembalistą Barocco semper giovane. Współpracuje z Czeskim Radiem, Telewizją Czeską i jest autorem nagrań płytowych. Jest Dyrektorem Artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego im. F. L. Vek i zasiada na stanowisku Dyrektora Czeskiej Filharmonii Kameralnej w Pardubicach.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
 
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Wtorek, 19 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Jean-Christophe Geiser

Gdańsk 19.08.2025, g. 20:00
od 22.00 pln
19.08.2025 Jean-Christophe Geiser
Program:
Program:
Samuel Scheidt – Echo ad manuale duplex
Johann Sebastian Bach – Partita « Sei gegrüsset, Jesu gütig » BWV 768
Richard Wagner – „Tristan i Izolda” - preludium (transkrycpja organowa: A.W. Gottschalg)
Julien-François Zbinden – Interludium na temat imienia Tristan    
Louis Vierne – z: Pièces en style libre
Carillon
Epitaphe
z: Pièces de Fantaisie
Carillon de Westminster
Louis-James-Alferd Lefébure-Wély – Boléro de concert

Jean Christophe Geiser – Studiował w konserwatorium w Brnie, gdzie obronił dyplom w zakresie fortepianu i organów. Wiedzę muzyczną pogłębiał w Paryżu, a ponadto ukończył także studia muzykologiczne i prawnicze. Już w wieku 26 lat został mianowany organistą tytularnym katedry w Lozannie, a dwa lata później, w 1993 r. profesorem organów w tamtejszej Wyższej Szkole Muzycznej. Aktualnie jest dziekanem klas profesjonalnych organów i klawesynu. Pełni także funkcję dyrektora artystycznego w stowarzyszeniu organizującym koncerty organowe w katedrze. Artysta jest jednym z najbardziej znanych szwajcarskich organistów. W ramach Fundacji Pro Helvetia koncertował w większości państw europejskich oraz USA. Brał udział w licznych festiwalach organowych na świecie i nagrywał dla wielu stacji radiowych w Europie.
Między innymi dzięki staraniom Artysty w grudniu 2003 r. odbyła się inauguracja największych w Szwajcarii organów w katedrze w Lozannie. Są to prawdopodobnie najdroższe organy na świecie (4 mln dolarów). Reprezentują cztery główne opcje faktury organowej: klasyczną francuską, barokową niemiecką oraz symfoniczną francuską, a także romantyczną niemiecką.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
 
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Piątek, 22 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Ines Maidre-Aarvik

Gdańsk 22.08.2025, g. 20:00
od 22.00 pln
22.08.2025 Ines Maidre-Aarvik
Program:
Dietrich Buxtehude – Preludium, Fuga i Ciacona C-dur, BuxWV137
Johann Sebastian Bach – Fantasia G-dur BWV 572
Peeter Süda – Suita f-moll
Basso ostinato 
Ave Maria
Scherzino
Kjell Mørk Karlsen: z: Six Partitas on Norwegian Folk tunes, op. 20
Jesus Christ is uprisen
Jehan Alain – Trois Pieces:
1. Variations sur thème de Clément Jannequin
2. Le jardin suspendu
3.Litanies

Ines Maidre-Aarvik urodziła się w Estonii, gdzie ukończyła studia z zakresu fortepianu i organów na Estońskiej Akademii Muzycznej. Edukację muzyczną kontynuowała we Francji pod okiem Profesora Daniela Rotha, gdzie ukończyła klasę organów oraz w Niemczech, poszerzając umiejętności z zakresu gry na klawesynie. Ines Maidre-Aarvik specjalizuje się w interpretacji organowej z zakresu muzyki dawnej, współczesnej i epoki Romantyzmu. Jest profesorem Uniwersytetu w Bergen i pomysłodawczynią cykli muzyki organowej, skupiających się na wybranej tematyce np. „Bells in the Organ”, „Swan Songs for the Organ”, „Cathedral by Giant Savings”. W ramach działalności naukowej Artystka prowadzi kursy mistrzowskie i wykłady w Sielius Academy w Finlandii, Indiana University w Bloomington czy Ohio University w Atenach. Brała udział w licznych konferencjach i zjazdach naukowych dotyczących muzyki organowej m.in. w Stanach Zjednoczonych.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
 
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
 
Dofinansowano ze środków Województwa Pomorskiego
Piątek, 1 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Axel Flierl

Gdańsk 01.08.2025, g. 20:00
Wtorek, 5 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Martin Gregorius

Gdańsk 05.08.2025, g. 20:00
Piątek, 8 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Andreas Liebig

Gdańsk 08.08.2025, g. 20:00
Wtorek, 12 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Pavel Svoboda

Gdańsk 12.08.2025, g. 20:00
Wtorek, 19 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Jean-Christophe Geiser

Gdańsk 19.08.2025, g. 20:00
Piątek, 22 Sierpnia

68. MFMO w Oliwie - Ines Maidre-Aarvik

Gdańsk 22.08.2025, g. 20:00
Skip to content