O festiwalu
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie to jeden z najstarszych festiwali muzycznych w Europie, a zarazem najważniejszy festiwal muzyki organowej w Polsce. Wydarzenie posiada ponad 60-letnią tradycję i rokrocznie gości wybitnych europejskich organistów, prezentujących najwyższy możliwy poziom wykonawstwa artystycznego. Każdego roku wydarzenie aktywizuje lokalną społeczność oraz polskich i zagranicznych turystów do uczestnictwa w koncertach, czyniąc pomorską ofertę kulturalną jeszcze bardziej atrakcyjną. W każdej edycji imprezy bierze udział ponad 2500 słuchaczy w tym wierni pomorscy fani, biorący udział w każdym wtorkowym i piątkowym koncercie. Koncerty MFMO w Oliwie są kierowane do przedstawicieli wszystkich grup wiekowych, niezależnie od środowiska z jakiego pochodzą melomani. W wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno miłośnicy muzyki organowej, jak i osoby spoza kręgów muzycznych, dotychczas nie zainteresowane tą sferą kultury. Wydarzenie stanowi swoiste forum wymiany międzykulturowej między artystami a publicznością. Każdy z koncertów prezentuje spektrum kultury muzycznej ze szczególnym uwzględnieniem europejskiej muzyki organowej.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w Oliwie ma miejsce w zabytkowej Archikatedrze Oliwskiej w Gdańsku, umiejscowionej w sąsiedztwie malowniczego, założonego w XVI-wieku Parku Oliwskiego, w sercu zabytkowej dzielnicy. Historia Archikatedry Oliwskiej sięga XIII wieku, kiedy to Opactwo Cysterskie pobudowało pierwszy murowany kościół w stylu romańskim. Ten niezwykle istotny dla tożsamości Gdańszczan obiekt został również wyróżniony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który w 2017 roku podjął decyzję o wpisaniu Katedry na listę pomników historii. Jednym z najważniejszych zabytków znajdujących się w Archikatedrze są bez wątpienia „królewskie” organy. Prace nad stworzeniem instrumentu trwały łącznie 25 lat, a budowa rozpoczęła się w 1763 roku z polecenia opata Jacka Rybińskiego. Głównym budowniczym był Jan Wulff, który wstąpił do Zakonu Cystersów, gdzie przyjął imię Michał. Powstałe organy zachwycały ilością 83 rejestrów, co było niezwykłe dla instrumentów XVIII-wiecznych. Od dwudziestu lat o stan techniczny i niezbędne przebudowy organów dba firma Organmistrzostwo Zdzisław Mollin, który zajmuje się również kompleksową opieką nad instrumentem podczas Festiwalu.
Każdego roku Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra” współpracuje z Polską Filharmonią Bałtycką im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Filharmonia jest odpowiedzialna za koordynację koncertu inauguracyjnego z udziałem Orkiestry Symfonicznej PFB, cenionych organistów (Roman Perucki, Karol Mossakowski, Hanna Dys) oraz czołowych polskich dyrygentów (Mirosław Jacek Błaszczyk, Łukasz Borowicz, Wojciech Michniewski).